Köylerimize Müjde: Parke Üretim Tesisimiz Seri Üretime Başladı

 
        İdaremiz tarafından yapımı tamamlanan Parke Üretim Tesisi seri üretime başladı. Ağrı Merkez Yolugüzel Köyü’nde bulunan tesiste günlük ortalama 750 metrekare parke üretiliyor. Kırsal altyapı çalışmaları kapsamında köy içlerine parke döşenmesi amacıyla yapılan parke tesisi kilitli yâda kilitsiz taş üretebiliyor.
 
Parke üretim tesisinin kırsal altyapı çalışmaları için Özel İdare’nin geliştirdiği önemli bir proje olduğunu vurgulayan Ağrı Valisi Sayın Süleyman Elban, belirlenen bir program dâhilinde köy içlerinin yakın zamanda parkeleneceğinin müjdesini verdi.
 
Bin metrekare kapalı alana sahip olan tesisin teknik kısmıyla ilgili bilgi veren İdaremiz Genel Sekreteri Erhan Tenekeci, “Yapımına geçen sene başladığımız tesisimizde nihayet seri üretime başladık. Full otomatik olan tesisimiz kilitli ya da kilitsiz parke taşlarını seri üretebiliyor. Ayrıca tesisimiz hidrolik sistem orta basınçlı hidrolik valflerle donatılmış olup 6 adet hidrolik pompa ile besleniyor. İstenildiğinde ikiden fazla pompanın debisi aynı silindire gönderilerek üretim maksimum debiye çıkarılabiliyor” bilgisini verdi.
 
Köylerin çehresi değişecek
 
Üretilen parke taşlarının köy içlerine döşenmesiyle birlikte köylerin daha iyi bir çevreye ve düzene sahip olacağını belirten Ağrı Valisi Sayın Süleyman Elban, “Parke taşları ile köylerimizin içi ve çehresi değişecek. Köylerimizdeki en büyük sıkıntı olan çamur ve kir ortadan kalkacak. Köylerimiz daha estetik bir görünüm kazanmasının yanında, temiz bir alana sahip olacak. Ayrıca kendi parkemizi kendi tesisimizde ürettiğimiz için ekonomik anlamda ciddi bir kazanç elde edeceğiz. Çünkü bu durum hizmet hızını ve zaman tasarrufu noktasında bize büyük kolaylıklar sağlayacak. Parke tesisimiz vatandaşlarımıza ve ilimize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.