Hayvancılığa Büyük Destek
 
İdaremiz, hayvancılık potansiyelini artırmaya devam ediyor. Doğu Anadolu Projesi (DAP) desteği ile birçok proje ortaya koyan İdaremiz, 27 adet hayvan gölgeliği yapımının yanında 160 adet de sıvat dağıttı. Projenin amacı et ve süt ürünlerinde bölge ve Türkiye için yüksek artış sağlamak.
 
Kırsal bölgeleri kalkındırma projeleriyle hayvancılık potansiyelini artırma çalışmalarını bütün hızıyla sürdüren İdaremiz, bölgede potansiyel ivmeyi yükselterek çiftçiyi memnun etmeye devam ediyor. Eğitimden, sağlığa, ulaşımdan, kültür-turizme kadar birçok alanda yatırımlarda bulunan İdaremiz, DAP’la birlikte çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.
 
Hayvanların gelişim kaybı önlenecek
 
Dağıtılan sıvatalar sayesinde hayvanlar su ihtiyaçlarını karşılamak için kilometrelerce yol yürüyerek enerji kaybetmeyecek. Projeyle beraber hayvanlarda gelişim kaybı önlenerek, yüksek miktarda et ve süt kazanımı sağlanacak. Sıvatların en büyük artılardan bir tanesi de hayvanlara sağlayacağı temiz su olacak.  
 
Et ve Süt verimi artacak
 
İnsanların büyük bir kesimi hayvancılıktan geçimini sağladığı Ağrı’da çiftinin yüzü şimdiden gülüyor. Konuyla ilgili konuşan Genel Sekreterimiz Erhan Tenekeci, “Ağrı büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı bakımından çok zengin bir şehir. Mera alanlarımız da geniş. Hayvanların beslenmesinde meracılık büyük önem arz ediyor. Meralarda otlatılan hayvanların içme suyu ihtiyacının karşılanması da bu beslenme zincirinin çok önemli bir yönünü oluşturuyor. Çünkü hayvanın yiyeceği ot kadar su da çok önemli bir ihtiyaç maddesini oluşturuyor. Meralarımızda taban suyu genel olarak az. Hayvanlar, meradan aldığı enerjiyi günde birkaç defa 3-4 kilometre aşağılara inerek su ihtiyacını karşılayarak kaybediyor. Bu durum hayvanları oldukça yoruyor. İnşallah Devletimizin, DAP’ın destekleriyle bu sorunları söz konusu projelerle minimize ederiz” ifadelerini kullandı.
 
Hayvanlar daha sağlıklı olacak
 
Sıvatların yanı sıra hayvanların meralarda kötü Hava durumlarından olumsuz etkilenmemesi için 27 adet hayvan gölgeliği de yine İdaremiz tarafından inşa edildi. Yapılan gölgelikler hayvanları aşırı güneşten, rüzgârdan ve yağıştan koruyacak. Hayvanlara dışarıdan gelebilecek tehlikeleri sıfıra indirecek olan gölgelikler, aynı zamanda hava sirkülasyonunu sağlayarak hayvanların dinlenebilecekleri önemli alanlar olacak.