Rekor çalışmanın yapıldığı 2016 iş sezonumuzun sonuna yaklaştık
 
Altyapı, ulaşım, inşaat, tarım, hayvancılık gibi farklı sektörlerdeki projelerle ilimizde önemli yatırımlar gerçekleştiren İdaremiz 2016 yılı iş sezonunun sonuna yaklaştı. Tır parkı projesi, Kent Ormanı, 5 adet HİS göleti, 27 adet hayvan gölgeliği, parke üretim tesisi, 4 adet kapalı sulama havuzu, Aile Destek Merkezleri, Gençlik Merkezleri, 650 adet sıvat dağıtımı, Diyadin Organize Sanayi Bölgesinde yeni domates sera alanları oluşturma çalışmaları ile kontrolü altındaki 3 bin 275 km yol ağında büyük bir çalışma ortaya koydu.
 
 
‘Yol Medeniyettir’ anlayışıyla binlerce km yol yapıldı
 
Yıl boyunca kırsal altyapı çalışmaları kapsamında ulaşım alanında yol standartlarının iyileştirilmesi amacıyla çalışmalarımız aralıksız sürdü. İdaremiz ‘yol medeniyettir’ anlayışıyla kontrolü altındaki yol ağının daha modern ve yüksek konfora ulaşması için toplam 93 km sıcak asfalt, 220 km bakım-onarım, 350 km Stabilize, 300 km arazi yolu, 6 bin km Greyderli bakım, 52 km BSK aşınma tabakası ile 78 adet odak köprü ve menfez dolgusu yaptı. Genel Sekreterimiz Erhan Tenekeci, “Türkiye’nin en genç araç filosuna sahip olan kurumumuz devletimizin desteği ile bugün dinamik ve manevra kabiliyeti yüksek araçlara sahip. Bu bizim için gurur verici bir şey. Araçlarımız 24 saat halkımızın hizmetinde oldu ve olmaya devam edecek. Araç parkımızın zenginliği ve gücü yol çalışmalarımızın verimli geçmesini sağladı. İdaremizin ve personelimizin özverili çalışmaları sonucu yılsonu itibariyle yol standartlarımızda büyük konfora ulaşıldı” ifadelerini kullandı.
 
Tır Parkı Proje ile ticarete tarihi kolaylık
 
Komşu ülke İran’la ticaret noktasında büyük öneme sahip olan Doğubayazıt Gürbulak sınır kapısındaki uzun tır kuyrukları, idaremizin yapımına başladığı ve devam ettiği “Tır Parkı Projesi” ile tarih oluyor. Projenin birinci etap çalışması olan; sosyal tesis, otomasyon sistemi, çevre ihata duvarı, elektrik tesisi ve çevre aydınlatması çalışmaları tamamlandı. Projenin ikinci etap çalışmasını kapsayan tır parkı sahasının betonlanması ve drenaj yapım işleri ise sona yaklaştı. Projenin bitmesiyle birlikte numarataj sistemiyle sahaya girecek tırların hak ihlali olmadan işlemlerini gerçekleştirmesinin yolu açılacak. Şoförlerin sürekli araç başında olma durumunu ortadan kaldıracak proje iş ahlakına da büyük bir katkı sağlayacak. Kişisel ve sosyal ihtiyaçlarını tesislerde rahatlıkla karşılayacak olan şoförler büyük bir zahmetten kurtulacak.
 
Tarım ve hayvancılığa ayrıcalıklı destek
 
Yine tarım ve hayvancılık potansiyelini artırmak için finansmanını (Doğu Anadolu Projesi) DAP; uygulama işlerinin tamamını ise İdaremizin yaptığı 5 adet HİS göleti, 27 adet hayvan gölgeliği, 5 adet kapalı sistem sulama havuzu, 27 adet hayvan gölgeliği yapımının yanında 650 adet de sıvat dağıtımı gerçekleştirildi.
 
Parke Üretim Tesisi ile köylerin çehresi değişecek
 
İdaremiz köy içlerini çamurdan ve tozdan temizlemek için Parke Üretim Tesisi kurmaya başladı. İnşaat yapımının sona gelindiği parke üretim tesisimiz 2017 iş sezonunda üretime başlayacak. Yaklaşık bin 500 metrekare alan üzerine kurulan tesisimiz, günlük ortalama bin metrekare parke üretecek. İdaremizin bütçesiyle yapılan parke üretim tesisi, otomatik seri üretim yaparak yılda yaklaşık 250 bin metrekare alana parke imalatı yapacak.
 
Gençlik ve Aile Destek Merkezleri köylerimize donanım zenginliği katacak
 
İdaremiz yine Valiliğimiz öncülüğünde köylerimize Gençlik ve Aile Destek Merkezleri yapmaya başladı. Köylerimize donanım zenginliği katacak Aile Destek Merkezleri ile Gençlik Merkezleri büyük bir işlevi yerine getirmesi bekleniyor. 
 
Organize sera bölgesinde kapsamlı bir çalışma ortaya koyduk
 
İdaremiz Diyadin’de Jeotermal kaynaklı tarıma dayalı organize sanayi bölgesinde yeni domates seraları için çalışmalarını yine büyük bir titizlikle sürdürdü. Sera alanlarının genişletilmesi için 100 dönüm arazi üzerinde çalışmalarını yapan İdaremiz, bölgenin altyapı ve sera yolunu da asfalta kavuşturdu. Projeyle birlikte bölgede sadece ekonomik olarak değil, sosyo-kültürel ve çevresel açıdan da kalkındırma sağlanacak. Toprak kullanılmadan Hindistan cevizi ve ağaç kabuklarından oluşan kokobit ile üretilen Diyadin domateslerinin bölge için büyük bir zenginlik olduğunu ifade eden Genel Sekreterimiz Erhan Tenekeci, “Seralarımız için kurum olarak elimizden geleni yapıyoruz, yaparız. Ağrı için bulunmaz bir nimet olan seralar sadece şehrimizi değil, bölgeyi parlatacak bir proje. Bunun kıymetini bilip, bütün fırsatları değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu. 
 
Kent Ormanı'na tam destek
 
Gazi Mahallesinde yapımına 2015 yılında başlanan Kent Ormanı'na idaremiz mali ve teknik destekte bulundu. Halkımızın sosyal ve dinlenme ihtiyacına cevap verecek olan Kent Ormanı şehrimiz için önemli yerlerden biri olacak. Kent Ormanı’nda sosyal ihtiyaçları karşılayacak her şey bulunuyor. Bin 100 çam ağacının dikildiği alanda; sosyal tesis, mesire alanı, dinlenme bankları, 3 çeşme, 200 tuğla mangallık, 200 kamelya, 2 çocuk parkı, mescit, seyir kuleleri ve çok sayıda piknik masası bulunuyor.